שוק סמים קטן שמגלגל 100 מיליון דולר לשנה

דרך המשי נסגר ומייסדה נכלא, אבל שוק הסמים ברשת האפלה ממשיך לשגשג.

darknet
arrowכאשר המייסד של דרך משי רוס אולבריכט נידון למאסר עולם בחודש יוני האחרון, השופטת נתנה אזהרה חמורה לכל מי ששואף להיות מפעיל אתר דומה ברשת האפלה. "הם צריכים להבין, בלי כחל וסרק, שיהיו לכך השלכות חמורות" .

בינתיים, נראה התזכיר של השופטת אינו מרתיע, משום שעולם הצללים של הסחר האלקטרוני המחתרתי חי וקיים. זאת על פי מחקר חדש שנעשה באוניברסיטת קרנגי מלון (CMU).

תוצאות המחקר חושפות בין השאר את חוסר התוחלת המוחלט בשיטור על שווקים ערטילאיים בלתי חוקיים אלה. סגירת אתר תיווך כמו דרך המשי, אינה עוצרת את התעשייה. המחברים מקווים כי המחקר ישפיע על טקטיקות הלחימה באתרים אלה, שעד עתה היו בעיקר יקרים ולא אפקטיביים.

חוקר CMU ניקולס כריסטין ועמיתו קייל סוסקה, ערכו את המחקר שלהם על ידי סריקת שווקי אינטרנט אפלים בשיטות חדשניות. אלה כללו "זחלנים" (crowlers – סוג של קובץ מקודד הסורק את האינטרנט ר.ש) בשווקים המקוונים האנונימיים וניתוח התוכן שלהם. לאחר מכן הם השתמשו בטכניקה הנקראת "גירוד" (scraping) אוטומטי שקוצר תמציות מידע מאתרים.
כל זאת נעשה על 35 שווקי אינטרנט אפלים מבלי שיתגלו על ידי מפעילי האתרים. חישבו על זה כעל ביצוע אקדמי של משימה בלתי אפשרית.

העבודה של החוקרים היתה לקטלג את המוצרים השונים שנמכרו (בעיקר חשיש, חומרים פסיכדליים, ואופיואידים) יחד עם הספקים והקונים שלהם. מדובר בהיקף של 3.2 טרה-בייט של נתונים. מידע זה נותן תמונה ברורה למדי של כלכלה בלתי חוקית של הרשת האפלה עד כה. מה שאומר לנו כי לא משנה כמה אתרים נסגרו, הסחר אלקטרוני המחתרתי ימשיך עסקים כרגיל.

הנתונים מראים כי, למרות כל האמצעים שננקטו נגדו, השוק יציב יחסית. לאחר ניתוח עסקאות מקוונות בין השנים 2013-2015, היקף המכירות השנתי נע בין 100 ל-180 מיליון $.
נתונים אלה הם "צ'יפס" ביחס לדו"ח האחרון של האו"ם, שהעריך את היקף הסחר העולמי בסמים בסכום מטורף של 321 מיליארד דולר, שזה אחוז אחד מהתוצר המקומי הגולמי בעולם כולו.

פחות מ-0.1% מהסחר הכלל עולמי מתרחש ברשת האפלה, למרות זאת המשאבים הנדרשים להתחקות ולסגור אתרים אלה, יקרים יותר ביחס לפעילות האכיפה הגלובלית.
משחקי "החתול והעכבר" בין אוכפי החוק ומפעילי השוק לא יסתיימו כל עוד חיסול השוק הוא המטרה היחידה. לדוגמא, לאחר מבצע משותף של ה-FBI ו-יורופול, שסגר כמה אתרי אינטרנט אפלים, המכירות לא ירדו מתחת ל-100 מיליון $ לשנה. המשתמשים פשוט נוהרים לאתרים חדשים או לאתרים שהם עצמם יוצרים, וכך המשחק הופך לסיבוב מעגלי אינסופי.

עכשיו שחוסר היעילות של המאבק בשווקים אלה מתועד, יש לחוקרים סיבה טובה להציע חלופות חכמות יותר. פתרון מעשי יהיה, להתמקד במכירות מוצרים מסוכנים ולא בסגירת השוק כולו. קיים סחר במוצרים מסוכנים כגון ריצין, שכאשר מטהרים אותו, הוא יכול להרוג אדם מבוגר עם כמות לא גדולה מכמה גרגרי מלח.

הגמישות של הרשת האפלה מגלה משהו שכולנו יודעים, אבל מסרבים לקבל. מיליוני אנשים בכל רחבי העולם רוצים להשתמש בסמים ואי אפשר לעצור אותם. רבים מהם טוענים כי רכישת הסמים ברשת האפלה, בטוחה יותר מרכישתם ברחוב.

הטענה הזו בהחלט מתקבלת על הדעת. העדר אינטראקציה של פנים מול פנים, מורידה את גורם האלימות ברמה הקמעונאית, ומפחיתה משמעותית את האפשרות לקבל מוצרים נחותים או מסוכנים כשאין דרך להחזיר והסיכון גדול.
באתרים כמו דרך המשי, הכסף של הרוכש נשאר בנאמנות אצל מפעיל האתר עד שיקבל דירוג של איכות המוצר וקבלתו. קיימת שם מערכת של המלצות ומדרג קמעונאים ממש כמו באתרים כ-אי ביי או אלי-אקספרס.

רוס אולבריכט נדון למאסר עולם ללא אפשרות חנינה. זו רק מדרגה לפני עונש מוות. העונש הוא בעליל אינו פרופורציונלי ומבטא את הפאניקה של מערכת אכיפת החוק.

ובאשר לרשת המחתרתית, האינטרנט הוא חלק מחיי היומיום שלנו, זה הרחוב הווירטואלי, השכונה שלנו. אולי איננו חוצים כבישים סואנים, אבל טסים באוטוסטרדת המידע במהירויות על וצריכים לשים לב לסיכונים שבדרך.
בדיוק כמו שאנו אומרים בעולם האמיתי, ברשת האפלה אומרים: נחישות מתגברת על כל מכשול.

תגובות

קבלי הודעה על:
avatar
סדר לפי:   החדש יותר | הישן יותר