גמילה אינסטנט

ראיתי הערב איטם של חדשות ערוץ 10 העוסק שוב (איך לא?) בטיפול גמילה מסמים שעושה ד"ר אנדרה ויסמן בשיטה של ניקוי הגוף בתוך כמה שעות כשהמטופל נמצא בהרדמה מלאה.
הטיפול הזה קיים בווריאציות שונות כבר שנים לא מעטות ומעניין איך מצליחים להמציא אותו מחדש מעת לעת והכל פרסום שנועד לצרכי קידום מכירות ולא יותר.
הטיפול אכן נותן מענה ל"קריז" "המשבר" או תסמונת הגמילה אבל בהחלט שאינו נותן פתרון מוחלט לבעיית ההתמכרות. צריך לשים דגש על ההבדל בין גמילה לטיפול ארוך טווח שנותן מענה לבעיית ההתמכרות.
לפני שאתם רצים ושמים את מיטב כספכם (משהו בסביבות 15000 ש"ח), כדאי לקחת בחשבון עוד משהו שאולי לא כולם מודעים לו.
אם מישהו מבטיח לכם כי הטיפול יפתור את הבעיה הרי שהוא משקר במצח נחושה. במקרה הטוב, המטופל יקבל כדורים להמשך טיפול שתפקידם הוא לחסום את קולטני האופיאטים במערכת העצבים המרכזית. זה עובד כל עוד המטופל נוטל את התרופה וגם זה עם הסתייגות.
תכליתם של הכדורים הוא לגרום לכך שגם אם המטופל מחליט להשתמש בסם, הוא לא ירגיש את השפעתו וזה נכון כל עוד הוא אכן נוטל את הכדורים. מיד כשיפסיק את נטילת הכדורים, הגוף חוזר למצב שבו הסם משפיע כאילו כלום לא קרה.
נוסף על כך, יאמרו לכם כי הטיפול כולל התייחסות לכמיהה אל הסם וגם זה לא נכון. מנסיון, רוב המכורים מפתחים את הכמיהה אל הסם מסיבות נפשיות וידוע כבר כי הסיבות לשימוש בסמים הם לעולם רגשיות וללא טיפול יסודי ושינוי דרך חיים, הסיכוי לבלום את ההתמכרות שואף לאפס. תשאלו כל מכור שקיבל על עצמו את האחריות לשאת בתוצאות התמכרותו ולעשות כל שנדרש על מנת לא לחזור לשימוש בסמים ותקבלו את התשובה לעיל.

אני מביא כאן ציטוט מדבריו של ד"ר אלי לוונטל מתוך פרוטוקול ישיבת וועדת הכנסת למאבק בסמים:

יש בעיה עם ההבטחה שאדם יכול בזבנג וגמרנו להשתחרר מבעית ההתמכרות שלו. גם המכון הלאומי האמריקאי באופן מוצהר וברור במדיניות שלו אומר שטיפול בנפגע סמים צריך להרכיב את סך כל מרכיבי הבעיה, לתת פתרון גם לצד הביולוגי שהוא מאוד משמעותי, אבל בטח גם לצד הפסיכו-סוציאלי, כדי שאדם לא יחזור לשימוש בסמים.
פתרונות שבאים ואומרים נגמל וגמרנו, כבר נוסו הרבה מאוד פעמים, כולם בלי הצלחה. כי לאורך זמן בני אדם חוזרים להשתמש בגלל סיבות שונות. עובדתית, זה המצב. ככל שהטיפול הוא יותר משמעותי ויותר ארוך טווח, ומקיף יותר חלקים של הבעיה, הסיכויים שאנשים יישארו אחרי הטיפול הזה נקיים לאורך זמן, הם יותר גבוהים.

איכשהו מישהו כבר הצליח לדחוף את הטיפול הזה לוועדה למאבק בנגע הסמים, מדהים איך מצליחים לדחוף תכניות מסוג זה לוועדות הכנסת ולקבל דחיפה עסקית במסווה של טיפול ורווחת המכורים.
ושלא יעבדו עליכם.

תגובות

קבלי הודעה על:
avatar
סדר לפי:   החדש יותר | הישן יותר