ושוב אתכם – לגליזציה

בשבוע שעבר התפרסם דו"ח ועדת האו"ם לעניין המלחמה בסמים. בדו"ח ישנן המלצות שונות באשר לדרך ההתמודדות עם בעיית הסמים ובכללן בחינה מחודשת של ההתייחסות לסמים קלים (מריחואנה).
ישנם מומחים שממליצים לאפשר על פי חוק את השימוש במריחואנה כדרך להתמודד עם פשיעה ולמנוע הפללה (קרימינליזציה) של משתמשים.

השבוע התכנסה ועדת הסמים של הכנסת לדיון בנושא הלגליזציה של מריחואנה ושוב, בשורה גדולה לא יצאה משם.
החכי"ם שהטריחו עצמם לישיבת הוועדה עזבו את הישיבה לאחר כשעה ונראה היה כי הם באו להשמיע דעתם ופחות לשמוע.
עיקר הדיון נסב סביב סטטיסטיקות ומספרים (כרגיל). יו"ר הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול הציג את עמדת הרשות כנגד הלגליזציה וראינו גם את המתנגדים מצד עלה ירוק עם מספרים משלהם השונים כמובן מאלה שהוצגו יל ידי מר גלר.
עוד כמה סטטיסטיקות מצד נציגי המשטרה, קצת "אני מאמין" של חברי הכנסת שהשתתפו בדיון וזהו.
בקיצור, לא למדנו כלום.

בדיון שכזה, מן הראוי להפסיק ולדבר במספרים וסטטיסטיקות מכיוון שזה יוצר ריחוק מהבעיה. כאשר מדברים על מריחואנה כ"שער לסמים קשים" מחטיאים את המטרה.
הוויכוח העתיק על "האם מריחואנה פותחת פתח למעבר לסמים קשים" אינו רלוונטי יותר. הוא נצחי ותמיד יסתיים בתיקו, משמע תקיעות.

יש כאן רק שאלה אחת רלוונטית, האם זה יהיה צעד נבון להוסיף על מדף הפיצוציות גם מריחואנה?
אז נכון שאנו מכירים כאלה שעישנו מריחואנה, הצליחו לא להסתבך עם החוק ואף מנהלים קריירות מרשימות במגוון תחומים והם אנשים תורמים בחברה.
נכון גם שהאלכוהול הינו סם מזיק ואילו היה מומצא היום, כנראה שהיה כבר ברשימת הסמים האסורים בפקודת הסמים.
הבעיה מתחילה במקום שבו אנו מתעלמים מהנזקים ומתייחסים אך ורק למניעת נזקים אחרים. לא נוכל לעשות השוואות כאלה לעולם כי תמיד נשוב לנקודת ההתחלה וזה מתסכל. כנראה שזו גם אחת הסיבות לכך שישנם כאלה שהרימו ידיים בנושא המאבק בסמים ושוקלים ברצינות את התרת המריחואנה.

לאלה שמדברים על תכונותיו הרפואיות של THC החומר הפעיל, נאמר כי אין בעיה. אין כאן ויכוח על רפואה או תרופות. יש אכן ערך רפואי למריחואנה אז בבקשה הכינו ממנה תרופות.
גם למורפין יש תכונות רפואיות ושימוש לרעה ניתן לעשות גם באקאמול. כל האמור לעיל אינו פוטר אף אחד מלקבל מרשם רופא לפני שהוא קונה תרופה.
אני לא ממש קונה את עניין העישון של מריחואנה רפואית. עישון הורג לא כך? אני לא חושב שהרופא נותן מרשם לגלגל ג'וינטים. זה כבר שיייך לשימוש לרעה בתרופות. כך שהנושא של קנביס רפואי אינו רלוונטי בעצם.

איך לא ינום ולא ישן שומר ישראל? האם יגלגל לו איזה ג'וינט קטן בעמדה למען ישמור על ערנותו? האם אני רוצה שרואה החשבון שלי "ידפוק צינגלה" לפני שהוא מגיש את הדו"ח השנתי שלי? וכן הלאה דוגמאות אין ספור.

לסיום הנקודה הזאת, אני מכיר אישית ומקרוב רבים מאותם נפגעי "סמים קלים" הנמצאים במסגרות טיפוליות ונאבקים על שפיותם. הם הצד הנסתר של הסטטיסטיקה, אלה שקולם לא ישמע בוועדת הסמים של הכנסת. וכשאומרים כי יש אפס מקרי מוות כתוצאה משימוש במריחואנה לעומת הרואין וקוקאין, אני אומר, לכו דברו עם בני משפחות של אלה שנטלו את חייהם בידם בעקבות התקף פסיכוטי או אחר שנגרם ישירות מהשימוש במריחואנה.

ודבר אחר באותו עניין. הד"ר חיים מהל שהוא ראש תחום טיפול ושיקום ברשות למלחמה בסמים הגדיל לעשות ואף ממליץ לשקול את נושא חלוקת ההרואין למכורים, זאת בניגוד גמור לעמדה המסורתית של הרשות.

אני לא מאמין לכך שפשיעת הסמים ירדה ולו באחוז אחד כתוצאה מחלוקת מתדון או סבוטקס. אני כן יודע כי מתדון וסבוטקס זולגים לשוק הסמים וסוחר הסמים הזה הוא לא אחר מאשר מדינת ישראל.ועכשיו מונח לפתחו של סדר היום החברתי שלנו גם נטילת התפקיד המסורתי של הפושר השכונתי והעברתו לידי המדינה.

 

מישהו כנראה מתעייף מהמאבק בסמים ודווקא זה שבידיו הפקדנו את האמון.
מעניין, האם מר גלר יו"ר הרשות יקרא אותו לסדר?

תגובות

קבלי הודעה על:
avatar
סדר לפי:   החדש יותר | הישן יותר